Co to jest dentofobia ?

Wiele osób odczuwa strach przed pójściem do dentysty. Przyczyn zwykle należy szukać w przeszłości, najczęściej w dzieciństwie. Zarówno doznany ból, jak i nieprzyjemne zapachy czy smaki oraz strach przed ukłuciem może skutecznie zniechęcić nas do wizyty u stomatologa. Tak więc lęk przed wizytą u dentysty to właśnie jest dentofobia. Na szczęście w obecnych czasach sposób leczenia stomatologicznego jest coraz mniej bolesny i złe postępowania dentysty lub rodziców skutkujące niechęcią do wizyt stomatologicznych zdarzają się coraz rzadziej.

Jak zapobiec powstaniu dentofobii u dziecka?

Najprostszą metodą jest odpowiednie oswojenie dziecka z leczeniem stomatologicznym w dobrej atmosferze, bez bólu, stresu ani żadnych zabiegów. Jest to tzw wizyta adaptacyjna. Pierwsza taka wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym, powinna się odbyć, kiedy ma ono już 6-12 miesięcy. Kolejne systematyczne wizyty, doprowadzą do nawiązania dobrego kontaktu i zaufania. Dziecko doskonale już wie, czego może oczekiwać i jak będzie przebiegać wizyta.

Nie zwlekajmy z  wizytą dziecka w gabinecie do pojawienia się bólu zęba. Przy takim postępowanie dziecko skojarzy stomatologa z bólem i powstaje trauma, z którą w przyszłości będzie trzeba się zmierzyć.

Proste metody walki z dentofobią

Przede wszystkim rozmawiaj.

Brzmi dziwnie? Często się o tym zapomina lub się tego wstydzi. Pomóż sobie i lekarzowi dentyście i komunikuj to wprost. Jeżeli coś przeraża cie to porozmawiaj o tym z dentysta szczególnie o przyczynach tego lęku. Warto również odbywać regularne wizyty higienizacyjne.  Higienistka zdejmie kamień nazębny, wypiaskuje i dokładnie wyczyści nasz zęby. Jest to zabieg bezbolesny i bardzo pożyteczny. przy okazji oswoimy się z gabinetem, widokiem sprzętu stomatologicznego i to w miłej atmosferze z naszymi sympatycznymi higienistkami ;)

Leczenie strachu przed dentystą

Czasami, nasze lęki są tak wielkie, że konieczna będzie wizyta u lekarza psychiatry. Ten może przepisać odpowiednie leki, które pomogą nam zapanować nad sytuacją. Negatywne emocje pojawiające się na samo wspomnienie lekarza dentysty i mogą prowadzić do notorycznego odwoływania wizyt, nie umawia się na kolejne. W konsekwencji może to doprowadzić do zaniedbań w jamie ustnej i jeszcze większych problemów.

To są powody, dla których każda osoba zmagająca się z panicznym strachem przed wizytą, powinna udać się do lekarza psychiatry lub psychologa, aby opanować negatywne emocje pojawiające się podczas wizyty u dentysty. Następnie przy współpracy lekarza stomatologa oraz lekarza psychologa/psychiatry, taka osoba powinna oswoić się i pokonać lęki dotychczas towarzyszące przy wizycie.

Skutki dentofobii

Zęby, które mają próchnicę, nieleczone stany zapalne czy stany grzybicze mogą doprowadzić do chorób wielonarządowych, bakterie magazynujące się w jamie ustnej mogą przedostać się do krwiobiegu i wywołać np. choroby serca i niekontrolowane stany grzybicze, a stany zapalne mogą ulec transformacji nowotworowej.

Lekarz dentysta nie odpowiada wyłącznie za “łatanie dziur w zębach”, odpowiada on również za prawidłowy stan zdrowia całej jamy ustnej i stan zdrowia całego organizmu jak każdy inny lekarz.